Om du inte har provat förut tycker jag verkligen att du ska testa att göra egna fiskbiffar. Mycket lättare än vad det ser ut – och jättegott!
4 personer, ca 45 minuter
400 g benfri sejfilé
400 g benfri laxfilé
2 kokta potatisar
2 msk finhackad persilja
1 msk finhackad gräslök
skal och pressad saft av 1⁄2 citron
1 dl vispgrädde
1 ägg
1 dl ströbröd
2–3 msk smör
1⁄2 dl olivolja
ÖRTSÅS MED PEPPARROT
2 dl crème fraiche
2 msk majonnäs
2 msk finhackad persilja
1 msk finhackad dill
1⁄2 ask klippt krasse
2 msk finriven pepparrot
skal och pressad saft av 1⁄2 citron
1 tsk flytande honung
1 tsk vitvinsvinäger
salt och nymalen svartpeppar
TILL SERVERING
klyftpotatis och citronklyftor
Skär fiskköttet med en vass kniv i mindre bitar. Mosa pota- tisen med en gaffel eller kör potatis och fisk i matberedare till grov konsistens. Blanda samman färsen med örter, citronskal, pressad citron och grädde. Knäck ner ägget och blanda noga. Låt färsen stå och dra i ca 10 minuter i kylen.
Blanda alla ingredienser till såsen i en skål. Smaka av med salt och peppar.
Lägg ut ströbröd på ett fat. Forma fiskbiffar och doppa i brödsmulorna. Hetta upp smör och olja och stek biffarna gyllenbruna på bägge sidor i 3–4 minuter per sida.
Servera biffarna med klyftpotatis, sås och citronklyftor.
Receptet bjuder Maria Zihammou på och kommer från hennes kokbok Ny vardagsmat (Bokförlaget Semic), där du också hittar fler lättlagade och roliga vardagsrätter. Läs mer om boken här på Smak för mat.
No comments yet.